top of page

Napísali o nás

Kauza: Kotleba pomohol vlastnému poslancovi. Zákazkou od župnej firmy

March 15, 2016

Podľa banskobystrickej aktivistky Ingrid Kosovej z občianskeho združenia Quo Vadis je ťažké kontrolovať aj hospodárenie župy.

„K hospodárskym výsledkom BB RSC za rok 2014 sme sa dostali až v lete 2015 – po niekoľkých interpeláciách poslancov v zastupiteľstve. Zdá sa, že tieto dôležité informácie sú podrobené prísnemu embargu,“ hovorí Kosová. 

Kosová napríklad upozorňuje, že dodnes nedostali odpovede na viacero žiadostí, ktoré poslali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zlé výsledky župnej firmy pripisuje nezvládnutému riadeniu zo strany Kotlebových nominantov.

„Kotlebovci dostali župnú firmu po niekoľkých rokoch do straty 500-tisíc eur,“ tvrdí Kosová.

Alarmujúci prieskum: Každú druhú Rómku doma fyzicky týrajú

December 13, 2015

Každá druhá rómska žena trpí fyzickým násilím vo vzťahu a každá jedna zažila psychické násilie od svojich manželov, druhov, partnerov. Tieto alarmujúce výsledky priniesol prieskum, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2013 až 2015 v rámci projektu občianskeho združenia Quo Vadis Keď tradície bolia.

August 03, 2015

Občianske združenie Quo Vadis predbežne zmapovalo prvú polovicu volebného obdobia kontroverzného predsedu BBSK.  Priebežná správa má názov „Zbystrujeme pozornosť“.

„Význam publikácie spočíva v tom, že ponúka súbor informácií, ktoré môžu pomôcť pri uvedomení si rizík, ktoré prináša presadzovanie sa extrémistov v politike. Naďalej sú to ľudia – voliči a voličky, ktorí majú v rukách rozhodnutie, koľko moci dáme do rúk nekompetentných ľudí, ktorí sa namiesto riešení radšej oháňajú plamennými rečami o zlej Európskej únii, menšinách a v podstate všetkých, ktorí by namiesto siláckych rečí radi videli konštruktívne riešenia. Veríme, že k tomu pomôže aj naša práca pri monitorovaní slabého výkonu Mariána Kotlebu,“

uvádza  Ingrid Kosová, koordinátorka monitoringu BBSK.

Politickí lídri v snahe o získanie voličov kopírujú Kotlebovu rétoriku

November 18, 2015

Pred 26 rokmi sa nám ani nesnívalo o tom, aká doba nás čaká. Nikto z nás si nemyslel, že spolu so slobodou a demokraciou sa do našich životov vkradne aj pravicový extrémizmus, rasizmus a xenofóbia. Bohužiaľ, v súčasnosti sa naša doba až nebezpečne podobá na tridsiate roky minulého storočia, kedy hospodárska kríza a nespokojnosť obyčajných ľudí vyniesla k moci Hitlera a nacisti rozpútali peklo na zemi. Rovnaké dôvody a ľahostajnosť mlčiacej väčšiny vyniesli do kresla župana Mariana Kotlebu a jeho holohlavých chlapcov. Aby sa situácia nezopakovala a ľudia sa prebudili, vznikla iniciatíva NIE v našom kraji, v ktorej jednou z hlavných postáv je doktorka Ingrid Kosová, občianska aktivistka a duša občianskeho združenia Quo Vadis. S Ingrid Kosovou sa zhováral Braňo Oláh.

Ingrid Kosová na mape sociálnych inovátoriek

November 16, 2015

Predstavte si ľudí, ktorí prinášajú život do zabudnutého verejného priestoru, zamestnávajú ľudí bez domova a vracajú ich späť do normálneho života, aktívne sledujú prešľapy politikov, vzdelávajú deti v marginalizovaných skupinách, aby mohli mať lepšiu budúcnosť. Predstavte si priestor, v ktorom sú ľudia jeden voči druhému otvorení, navzájom si pomáhajú a zdieľajú svoje nápady a riešenia. Slovensko je plné takýchto ľudí.

Skúste sa pozrieť na Rómov ich očami

March 14, 2015

Želala by som si, aby každý človek – muž, či žena – ktorý sa narodí ako Róm, mohol vyrastať v takej krajine, kde by nebol stigmatizovaný. Znie to pateticky, ale naozaj by som si želala, aby sme mohli slobodne nájsť svoju identitu a vyrastať v sebavedomých ľudí. Som presvedčená, že množstvo ľudí, ktorí hľadajú svoju identitu, ju nemôžu nájsť aj preto, že spoločnosť je nastavená tak, že nás stigmatizuje. Hovorím to z vlastnej skúsenosti, ja som svoju identitu našla, ale viem, že sa to mnohým nepodarí.

Ženy to majú ťažšie ako muži

March 07, 2015

Prezidentovu bezprostrednosť a záujem ocenila aj ľudskoprávna aktivistka Ingrid Kosová zo Zvolena. Diskutovala s ním aj o rómskej problematike, téme násilia páchaného na ženách i o rastúcom napätí a extrémizme v spoločnosti. Práve v tejto oblasti považuje úlohu prezidenta za kľúčovú.

„Preto som aj na otázku pána prezidenta, aké kroky by som podnikala na jeho mieste, odpovedala práve tak, že by som sa zamerala na zmiernenie napätia v spolužití občianskych komunít na Slovensku a na výzvy k tolerancii a rešpektu,“ uviedla Kosová.

Pálenie sviečok

November 23, 2013

Keďže voľby prebehli demokraticky, tak aj my chceme demokraticky, pokojným spôsobom, vyjadriť protest proti tomu, že bol zvolený človek, ktorý reprezentuje hodnoty, ktoré nepatria do demokracie, hodnoty, ktoré sú v rozpore so Slovenským národným povstaním, ktoré začalo práve tu, v Banskej Bystrici," povedal pre TASR jeden z iniciátorov akcie Rado Sloboda.
"Dali sme bohužiaľ človeku, ktorý presadzuje fašistické myšlienky, moc a peniaze. Z človeka, ktorý doposiaľ len štekal, sme urobili niekoho, kto môže v budúcnosti aj pohrýzť, a to si na Slovensku dnes málokto uvedomuje," uviedla jedna z účastníčok protestu Ingrid Kosová.

Please reload

bottom of page