top of page

PETÍCIE A VÝZVY

Mar 26, 2020

Výzva zástupcov a zástupkýň občianskej spoločnosti k vláde Slovenskej republiky

S bázňou a rešpektom sledujeme vývoj šírenia pandémie na Slovenku a vyjadrujeme spolupatričnosť so všetkými občanmi a občiankami Slovenskej republiky. Čelíme pandémii koronavírusu spoločne. Uvedomujeme, že medzi nami žijú najohrozenejšie skupiny. Sú to naši seniori, ľudia bez domova, alebo ľudia žijúci v chudobných a vylúčených lokalitách. Inštitút zdravotnej politiky MZ SR niekoľko ráz vo svojich vyhláseniach prízvukoval riziko šírenia pandémie v rómskych marginalizovaných komunitách (MRK), ktoré prirovnal k „časovanej bombe“.

Aug 30, 2015

Stanovisko ženskej platformy Nás nerozoštvú! vo veci napadnutia Terezy Berkyovej

Sme hlboko znepokojené posledným prejavom rasovej neznášanlivosti voči mladej rómskej študentke Tereze Berkyovej, ktorý sa odohral vo večerných hodinách 11.7.2015 na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve. Tereza bola napadnutá zatiaľ neidentifikovaným páchateľom, ktorý jej spôsobil vážne zranenia, v dôsledku ktorých a bude dlhodobo liečiť. Vieme si predstaviť, že takáto šokujúca skúsenosť okrem fyzických následkov zanechá na psychike človeka trvalú traumu a strach po celý zvyšok života.

Aug 01, 2015

Nie! v našom kraji - vyhlásenie


Útoky proti menšinám, glorifikácia slovenského fašistického štátu, rodinkárstvo a nekompetentný výkon verejnej funkcie. Aj tak by sa dalo krátko zhodnotiť 20 mesiacov Mariana Kotlebu vo funkcii predsedu BBSK. Spájame sa v platforme Nie v našom kraji, nadväzujúc na lokálnu iniciatívu z Banskej Bystrice Nie v našom meste. Naším úsilím je ukázať, že pravicoví extrémisti do verejných funkcií nepatria, pretože ich jedinou agendou je rozdúchavanie nenávisti, rozsievanie strachu a ochromenie rozvoja mesta, kraja či štátu. „Nie“ treba povedať v meste, kraji a krajine.

Jul 11, 2015

Stanovisko ženskej platformy Nás nerozošvú! vo veci oslobodenia policajtov v kauze týrania rómskch chlapcov z Luniku IX

Sme hlboko znepokojené aktuálnym verdiktom súdu vo veci oslobodenia policajtov, obvinených z týrania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach, podľa ktorého sa tento skutok nestal, napriek tomu, že dôkaz neľudského a krutého zaobchádzania s chlapcami bol medializovaný a jednoznačne identifikovateľný prostredníctvom zvukového a obrazového materiálu.

Feb 01, 2015

12:00 PM

Otvorený list Prezidentovi SR proti vyhláseniu referenda za rodinu

Vážený pán prezident, vážený pán Kiska.

Dovoľte nám podeliť sa s vami o naše znepokojenie nad aktuálnym dianím v našej krajine. Sme ženy, občianky tejto krajiny, Rómky i Slovenky, veriace i neveriace, pracujúce, nezamestnané, so základným i vysokoškolským vzdelaním, rôznej sexuálnej orientácie a cítime sa vylúčené, nevypočuté a bezmocné.

Nesúhlasíme s tým, aby štát zasahoval do takej intímnej zóny, akou je rodina, a dokonca tak agresívnym spôsobom, ako o tom má pojednávať tzv. referendum o rodine

 

Nov 10, 2012

12:00 PM

Výzva na stiahnutie článku a verejné ospravedlnenie

Žiadame o okamžité stiahnutie článku - Rómov na Slovensku vlastne nemáme. Vysvetlí to infografika - uverejneného na
http://tvnoviny.sk/sekcia/specialy/infografika/romov-na-slovensku-vlastne-nemame-vysvetli-to-infografika.html#comments .

Aug 21, 2012

12:00 PM

Otvorený list Ministrovi školstva p. Čaplovičovi k financovaniu CVC

Vážený pán minister Ako riadiace zamestnankyne Súkromného centra voľného času Quo vadis vo Zvolene, ktoré sa prioritne zameriava na prácu s rómskymi deťmi z marginalizovaného prostredia, sme hlboko znepokojené novým návrhom novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorá mení aj zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Napriek snahe o pochopenie zámeru zvýšiť  transparentnosť a adresnosť systému si dovoľujeme vyjadriť  svoje znepokojenie zo situácie.   

 

Odpoveď z MŠ SR 31.8.2012

Please reload

bottom of page